Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

sobota, 8 stycznia 2011

Lokaty to najpopularniejsze formy inwestycji w naszym kraju.

Na koniec poprzedniego roku wszystkie terminowe depozyty bankowe stanowiły prawie połowę całkowitych oszczędności zebranych przez Polaków. Przyznacie, że to wynik imponujący? Ku mojemu zaskoczeniu i dokładnym sprawdzeniu danych okazuje się, że nie jest to wynik zaskakujący, ponieważ utrzymuje on się na tym poziomie już od blisko 9 lat. Jest kilka czynników tak słabego zainteresowania innymi instrumentami finansowymi. O tym jednak za chwilę, najpierw kilka istotnych danych:
Wartość wszystkich oszczędności Polaków:
Całkowita wartość oszczędności w Polsce w 2010 roku: 921 mld zł
Procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2009: 12%
Całkowita wartość ulokowana na lokatach bankowych: 456 mld zł
Procentowy udział lokat we wszystkich oszczędnościach: 49,5%
Zastanówmy się zatem czemu Polacy tak chętnie wybierają właśnie terminowe depozyty w bankach.
Jedną z głównych przyczyn jest niewątpliwie wpływ historii. W latach 90 polskie banki oferowały swoim klientom bardzo wąski wachlarz usług. Kiedy zaczęło się to zmieniać wielu z nas z dużym zainteresowaniem przyglądało się nowym ofertom. Zwłaszcza, że wcześniej wybór oscylował pomiędzy zwykłym rachunkiem bieżącym z praktycznie zerowym oprocentowaniem, a książeczką oszczędnościową w państwowym banku.
Kolejnym źródłem przywiązania Polaków do lokat jest oczywiście stosunkowo małe ryzyko inwestycji oraz gwarancja wypłaty środków. Niewielu Polaków jest skłonnych do ryzyka związanego z niepewnością późniejszego zysku lub nawet poniesienia straty.
Uważam jednak, że z biegiem czasu taka struktura będzie się jednak zmieniać. Ciągle rośnie przecież świadomość i wiedza na temat innych instrumentów takich jak inwestycje na rynku kapitałowym, różnego rodzaju fundusze czy nawet pojawiające się ostatnio produkty strukturyzowane. Oczywiście wiele zależy od banków. Jeżeli zdecydują się podjąć większą walkę o zachowanie obecnych klientów, podwyższając wysokość oprocentowania, wielu "ostrożniejszych" pozostanie przy bezpiecznych depozytach.

piątek, 7 stycznia 2011

Rząd zabierze pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych.

W obecnym roku składka, która miała wpływać do funduszy emerytalnych zostanie zmniejszona. Reszta pieniędzy trafi na specjalne konto w ZUS.
Tuż przed Nowym Rokiem rząd ogłosił zapowiadane od dawna propozycje zmian w polskim systemie emerytalnym. Zdaniem naszego premiera korekta systemu ma w założeniu zachować bezpieczeństwo emerytur, a także trzech filarów kont emerytalnych. Te rozwiązanie ma jednak przede wszystkim ulżyć finansom państwa, a więc spowodować obniżenie długu publicznego i tegorocznego deficytu budżetowego.
Składka do OFE zamiast 7,3% naszych zarobków będzie wynosić jedynie 2,3%. W takiej sytuacji nie mamy do czynienia z całkowitą likwidacją systemu kapitałowego, ale z jego radykalnym ograniczeniem. Reszta tych pieniędzy trafi do ZUS. Teoretycznie trafią one na nasze osobiste konta, co spowoduje, że będziemy wiedzieć ile dokładnie w przyszłości powinniśmy otrzymać naszej emerytury. W praktyce jednak ZUS wyda te pieniądze na teraźniejsze wypłaty emerytom.
Powyższe zmiany mają znaczący wpływ na Giełdę Papierów Wartościowych. Około 25% całego obrotu na warszawskim parkiecie było dziełem Otwartych Funduszy Emerytalnych. W sytuacji kiedy trafi do nich znacząco mniej pieniędzy nie będą mogły pozwolić sobie na takie inwestycje. Odbije się to również na rynku bankowym, szczególnie jeśli chodzi o lokaty bankowe. Fundusze emerytalne dywersyfikowały swój portfel i inwestowały oczywiście nie tylko na rynku kapitałowym, ale również w obligacje Skarbu Państwa oraz lokaty bankowe. Na tych obszarach także zauważymy mniejszą aktywność funduszy. Z punktu widzenia klientów, którzy zamierzają założyć lokaty w bankach jest to wiadomość raczej pozytywna. Banki, które nie będą tak łatwo zbywały swoich depozytów funduszom, będą starały się w większym stopniu o zdobycie klienta indywidualnego. Po wprowadzeniu proponowanych zmian możemy zatem liczyć na wzrosy oprocentowania lokat.

Lokaty bankowe - porównanie ofert na początku stycznia 2011

Przeprowadziłem przegląd propozycji lokat terminowych 18 polskich banków. Pod uwagę wziąłem jedynie lokaty zakładane na okres 12 miesięcy (przegląd ofert o innym terminie zapadalności już wkrótce). Przy porównywaniu poniższych ofert brałem pod uwagę dwa czynniki: wysokość oprocentowania oraz częstotliwość kapitalizacji odsetek. Są to niewątpliwie dwie najważniejsze zmienne, które wpływają na nasz późniejszy zysk. Poniżej przedstawiam wyniki swoich badań (prezentuje 6 najkorzystniejszych obecnie ofert):

Nazwa bankuNazwa lokatyWysokość oprocentowaniaKapitalizacja odsetek
Getin BankLokata codzienna6,5%Codzienna
Idea BankIdeaLokata6,38%Codzienna
Meritum BanknetLokata6,31%Codzienna
Allianz BankAllianz Lokata6,27%Codzienna
Noble BankPrivate Banking6,23%Miesięczna

Jak widać z powyższej tabeli w chwili obecnej najkorzystniejszą 12 miesięczną lokatę oferuje Getin Bank. Jednak wysokość nominalnego oprocentowania na poziomie 6,5% dalej nie powala na kolana, szczególnie wtedy kiedy przypomnimy sobie sytuację w czasie kryzysu kiedy te oprocentowanie sięgało nawet 9% w skali roku. Warto zwrócić uwagę na pojawienie się w tym zestawieniu lokaty nowego banku na polskim rynku: Idea Bank. Widać, że ten nowicjusz ma pewne niedostatki jeśli chodzi o wartość kapitału jakim dysponuje. Zapewne to właśnie jest przyczyną skonstruowania tak korzystnej oferty.
Jak już wspominałem w najbliższym czasie zaprezentuje porównania lokat o innych terminach zapadalności. Uzbroicie się zatem w cierpliwość.