Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

środa, 11 lipca 2012

Wzrost oprocentowania na lokatach krótkoterminowych

Wzrosło średnie oprocentowanie lokat bankowych w czerwcu. Widać przez to zwiększoną konkurencję na rynku depozytów terminowych. Jednak wzrosty odnotowano wyłącznie w przypadku lokat krótkoterminowych.

Poszczególne banki zaczęły oferować większe oprocentowanie lokat bankowych. Tyczyło się to w największej mierze lokat na 3 i 6 miesięcy. Średnie oprocentowanie lokat kwartalnych wyniosło w czerwcu 4,8 proc. i w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosło o 0,09 proc. Przeciętne oprocentowanie lokat półrocznych wzrosło o 0,02 proc. do poziomu 4,87 proc. Lokaty zakładane na dłuższy okres straciły na oprocentowaniu. Średnie oprocentowanie lokat na rok wynosiło w czerwcu 5,26 proc. i spadło o 0,02 proc. a lokata dwuletnia była przeciętnie oprocentowana na 4,77 proc. i jej oprocentowanie spadło o 0,03 proc.

W sumie 15 banków zdecydowało się na zmiany w ofercie lokat. Oprocentowanie lokat wzrosło w takich bankach jak: FM Bank, Millennium Bank, Eurobank oraz Meritum Bank. Nowości na rynku było pojawienie się oferty Alior Sync –nowego bank internetowego spod marki Alior Banku.
Na obniżenie oprocentowania lub wycofanie niektórych ofert zdecydowały się m.in. Getin Bank, Bank Pocztowy oraz ING Bank Śląski. Pierwsze dwa banki wycofały atrakcyjnie oprocentowane lokaty bankowe. ING obniżyło oprocentowanie lokat półrocznych. Banki takie jak mBank oraz MulitBank nie oferują już polisolokat. Dodatkowo Bank Gospodarstwa Krajowego wycofał się z oferowania lokat bankowych dla klientów indywidualnych.

Najlepiej oprocentowanie lokaty na jeden miesiąc posiadały w czerwcu Idea Bank oraz Meritum Bank, oferując odpowiednio – 9 porc. i 8,5 proc. Nowy Alior Sync oferował lokatę półroczną na 6,5 proc. Takie same oprocentowanie posiadały w swojej ofercie Meritum Bank ora BGŻ. Lokaty dwuletnie były najlepiej oprocentowane w FM Banku – 6,3 proc.

Od każdego zysku należy pamiętać, aby odliczyć 19 proc. podatku Belki. Po analizie oprocentowania lokat z czerwca, można dojść do wniosku, iż lokaty krótkoterminowe minimalnie zyskały, a lokaty długoterminowe minimalnie straciły. Zyski odbiegają od tych jakie można było osiągną przed początkiem kwietnia na lokatach antybelkowych.

Lokaty w złoto alternatywą dla zwykłych lokat bankowych?

Jednym ze sposobów bezpiecznego inwestowania jest założenie lokaty w złocie. Jest to produkt inwestycyjny, który działa podobnie, jak zwykła lokata w banku. Klienci zakładając lokatę w złoto stają się właścicielami przechowywanego w skarbcu złotego kruszcu. Wartość nabytego złota jest równowartością kapitału przeznaczonego na lokatę.

Lokata w złoto pozwala rozpocząć inwestycje już do 1000 zł. Jest to kwota minimalna, jaką można wpłacić na lokatę w złoto. Taka możliwość to atrakcyjne rozwiązanie, ponieważ niektóre banki nie pozwalają na założenie depozytu o tak niskiej kwocie.

Lokaty terminowe w złoto są rodzajem kontraktu terminowego zawieranego pomiędzy instytucją a klientem. Oprocentowanie lokat w złoto jest zazwyczaj atrakcyjniejsze niż na lokatach bankowych. Lokata w złoto może zagwarantować zyski w wysokości od 9 proc. do 16 proc. Minusem jest niebezpieczeństwo, jakie występuje przy tego typu inwestycji. Zwykle lokaty w złoto są oferowane przez para-banki, które z kolei nie mogą zagwarantować zabezpieczenie z BFG. Z tego względu istniej ryzyko utraty środków w przypadku bankructwa instytucji oferującej lokaty w złoto.

Istnieje także możliwość wcześniejszego zerwania kontraktu. Klientowi zwracane są środki równe wartości ceny z dnia nabycia złota. Jednak w ten sposób traci się odsetki i należy ponieść koszty manipulacyjne. Inwestując w złoto, można również dodatkowo zarobić na różnicach kursowych. W przypadku spadku ceny złoto klient i tak dostaje środki wraz z odsetkami, jakie gwarantowała umowa. Jeśli kurs złota wzrośnie, to klientowi zwracane są środki większe niż gwarantowała umowa.