Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

piątek, 26 lipca 2013

Najczęściej wybierane sposoby finansowania przedsiębiorstw


Finansowanie przedsiębiorstw to kwestia bardzo istotna. Dzięki większemu rozwojowi firm narodowa gospodarka lepiej prosperuje, zapewniając obywatelom lepsze warunki życia. Jednak, aby ten mechanizm mógł działać, potrzebny jest określony potencjał finansowy do rozruchu firm.



Większość firm, które znajdują się na rynku, nie posiada wielu nakładów własnych. Korzystanie z własnych funduszy jest trudne szczególnie na początku działalności, dlatego znaczna część przedsiębiorstw korzysta z usług, jakie do ich dyspozycji przygotowały banki. Kredyty dla firm to często jedyny sposób, aby rozwinąć swoją działalność lub pozbyć się aktualnych problemów finansowych.

Dlatego po kredyt dla firm sięga coraz więcej przedsiębiorców, którzy w dodatkowych środkach widzą szansę na lepsze warunki rozwoju. Banki bardzo chętnie pomagają przedsiębiorcom, gdyż lepsza koniunktura gospodarcza sprzyja również im. W tym celu banki poszerzają swoją ofertę o różne produkty, skierowane wyłącznie dla firm. Mogą to być zarówno nowe rodzaje kredytów dla firm, jak i specjalne rachunki bankowe, dostosowane do potrzeb przedsiębiorców, czy też pożyczki, np. na samochód firmowy.

Oprócz tego wiele banków tworzy okresowe promocje kredytowe skierowane do właścicieli firm, dzięki czemu niemożliwa dotychczas transakcja może okazać się wykonalną. Dużym ułatwieniem jest także kredyt dla nowych firm, który mogą otrzymać przedsiębiorstwa nie posiadające jeszcze żadnego zabezpieczenia finansowego. Dzięki takiemu udogodnieniu nowe firmy mogą rozpoczynać działalność mimo braku własnych funduszy.

Przydatność produktów bankowych - jak w teorii i praktyce wygląda oszczędzanie w banku

Kto z nas nie posiada dziś rachunku bankowego? Aby dokonywać różnego rodzaju transakcji, czy też otrzymywać pensję, musimy być posiadaczami konta bankowego. Jednak wspomniane konto to nie jedyny produkt, jaki oferują banki do dyspozycji swoich klientów.


Produkty bankowe to wszelkiego rodzaju usługi, jakie bank oferuje klientom. Należą do nich np. kredyty, różne formy lokowania funduszy, czy też bieżąca obsługa w postaci m.in. doradztwa finansowego. Polskie banki starają się uczynić swoje produkty najbardziej pożądanymi przez klientów, dlatego oferują coraz niższe oprocentowania na różnego rodzaju kredyty lub dobre warunki lokat czy też kont oszczędnościowych. Finanse osobiste, jakie powierzamy bankowi, są bowiem podstawową potrzebą każdego banku, gdyż to dzięki naszym środkom bank może dokonywać inwestycji.


Aby zachęcić klientów do korzystania ze swoich usług, bank tworzy często taką ofertę, która jest najlepszą odpowiedzią na aktualne zapotrzebowanie. Z tego powodu powstaje wiele programów, które mają służyć np. rozwojowi małych firm, czy też skutecznemu oszczędzaniu na przyszłą emeryturę. Oprócz tego wiele banków tworzy również specjalne rodzaje rachunków bankowych, skierowane do konkretnych grup społecznych. Jedną ze wspomnianych grup są np. studenci, dla których najbardziej korzystną ofertą jest darmowe konto, które nie generuje dużych kosztów z powodu częstych operacji finansowych.


Równie ważne są inwestycje finansowe, jakich klienci dokonują w banku, np. w postaci założenia lokaty oszczędnościowej. Dzięki temu bank może odpowiednio funkcjonować, a klienci mogą cieszyć się z bezpiecznej formy zarabiania i oszczędzania pieniędzy.

środa, 3 lipca 2013

Kiedy kredyt konsolidacyjny jest najbardziej opłacalny?

Niektórym instytucjom finansowym zależy na przedstawianiu kredytu konsolidacyjnego jako recepty na wszystkie nasze kłopoty. Tego rodzaju kampanie promocyjne są wyjątkowo przekonujące i z pewnością mogą dodać otuchy osobom zadłużonym, warto jednak zastanowić się nad tym, czy rzeczywiście można im wierzyć. Kiedy zatem możemy ubiegać się o kredyty konsolidacyjne mając pewność, że przyniosą nam one wymierne korzyści, a kiedy znacznie rozsądniejsze będzie skorzystanie z innych rozwiązań polecanych nam przez banki?

O kredycie konsolidacyjnym w pierwszej kolejności powinny pomyśleć osoby, które nie mają zbyt dużych zobowiązań, obawiają się jednak, że konieczność płacenia kolejnych rat w różnych terminach i różnych miejscach doprowadzi do katastrofy. Banki potrafią wyciągać dotkliwe konsekwencje nawet wówczas, gdy spóźnimy się z zapłatą o kilka dni, a przecież wielu osobom wykroczenie takie zdarza się wyłącznie dlatego, że zapominają o nakładanych na nie zobowiązaniach i nie są tak dobrze zorganizowane, jak być powinny. Jedna rata zwalnia je z obowiązku codziennego sprawdzania w kalendarzu, czy nie zbliża się termin zapłaty, którego nie wolno przekroczyć, a ponieważ często jest to rata niższa niż wielkość dotychczasowych zobowiązań – osoby takie mogą myśleć o nowych inwestycjach.

Wśród osób, którym kredyt konsolidacyjny naprawdę jest w stanie pomóc można również wymienić te, które zdążyły już wpaść w pułapkę kredytową, w porę zorientowały się jednak, że naraziły się na poważne niebezpieczeństwo i muszą się z nim uporać. Kredyt staje się szczególnie atrakcyjny wówczas, gdy wspomniana grupa jest w stanie zagwarantować w jakiś sposób swoją wypłacalność. W tym kontekście na pierwszy plan wysuwa się kredyt, którego gwarantem jest nieruchomość posiadana przez klienta, banki są jednak otwarte na negocjacje i niekiedy godzą się również na inne formy zastawu. W takiej sytuacji rata rzeczywiście jest na tyle atrakcyjna, że można zacząć ją spłacać bez obaw o to, że po kilku miesiącach domowy budżet znowu zacznie pękać w szwach, osoba zmagająca się z problemem pułapki kredytowej dzięki kredytowi konsolidacyjnego ma więc realną szansę na uporanie się z niebezpieczeństwem, jakie sama na siebie ściągnęła.

O wzięciu kredytu konsolidacyjnego powinny pomyśleć również osoby, których położenie nie jest obecnie najlepsze, a które mają jednak pomysł na to, jak uporać się z narastającymi problemami. Kredyt tego rodzaju najczęściej obniża wysokość płaconych rat, przedłuża jednak sam okres ich spłaty i już przez to może być niebezpieczny, jeżeli więc zaciągamy go po to, aby natychmiast kupić na raty kolejny sprzęt albo podjąć inną decyzję, która może zaowocować ograniczeniem środków finansowych, którymi dysponujemy, musimy liczyć się z tym, że podejście takie przyniesie nam w perspektywie znaczące straty. Jeżeli jednak chcemy wykorzystać kredyt do tego, aby zaoszczędzić pewną kwotę pieniędzy, nic nie stoi na przeszkodzie temu, abyśmy zdecydowali się na taki krok.

Różnice pomiędzy lokatą a kontem oszczędnościowym

Lokaty to obecnie jeden ze sztandarowych, bo oferowanych przez praktycznie każdy bank, produktów. Obok kont oszczędnościowych lokaty cieszą się najwyższą popularnością spośród usług, które pozwalają klientowi na odkładanie oraz inwestycję posiadanych środków. Czym jednak lokata różni się od konta oszczędnościowego?


Podstawowa różnica to dostępność środków, które "wkładamy" na lokatę oraz umieszczamy na naszym koncie oszczędnościowym. W przypadku konta są one dostępne niemal w dowolnej chwili i możemy z nich skorzystać praktycznie bez ograniczeń. Z kolei lokaty bankowe posiadają zazwyczaj konkretny termin, przez jaki gotówka musi pozostać na rachunku. Termin ten jest określany w momencie podpisywania umowy, a jego ewentualne zerwanie skutkuje najczęściej utratą premii, którą mieliśmy otrzymać.

Kolejna różnica to oprocentowanie lokat i kont. Na lokatach jest ono stałe, jednak czasami plasuje się na niższym, mniej korzystnym poziomie, niż w przypadku kont oszczędnościowych. Nie znaczy to jednak, że lokaty zawsze oferują mniejszy dochód, niż konta oszczędnościowe. Wręcz przeciwnie – mamy tutaj o wiele wyższą stabilność i konkretne, gwarantowane oprocentowanie, co w efekcie daje nie tylko pewność, ale także przewidywalny dochód. Natomiast na kontach oszczędnościowych stopa procentowa ulega częstszym wahaniom.

Trudno jednoznacznie wskazać jaka lokata będzie najlepsza dla przyszłego klienta banku. W wyborze produktu nieocenioną pomocą może okazać się ranking lokat, który bez problemu znajdziemy w internecie (a także bardzo często w placówkach bankowych). Decydując się na lokatę powinniśmy być świadomi, że pieniądze zostają "zamrożone" na pewien okres czasu, aby przynosić nam zysk.

Czy ranking kredytów pomoże nam wybrać najtańszą ofertę?

O rankingach kredytów gotówkowych jest w ostatnich czasach bardzo głośno. Generalnie każda osoba, która szuka atrakcyjnego kredytu prędzej czy później będzie chciała porównać w wygodny sposób produkty bankowe znajdujące się na rynku. Nie każdy przecież ma czas na wizyty w kilku bankach, czy też tracenie pieniędzy na rozmowy telefoniczne z konsultantami.

Kredyty gotówkowe prezentowane w zestawieniach rankingowych charakteryzują się konkretnymi parametrami. W zależności od rankingu, na który trafił kredytobiorca, oferty banków mogą być ułożone według oprocentowania, co też zdarza się najczęściej. Od tego uzależniona jest bowiem nie tylko wysokość miesięcznej raty, ale też i całkowite koszta kredytu. Warto więc znaleźć w rankingu taki kredyt gotówkowy, który będzie posiadał najwyższe oprocentowanie. Nie należy się jednak łudzić – czasami rankingi potrafią być zmanipulowane, dlatego szczegóły oferty znajdujące się w rankingach trzeba koniecznie porównać z informacjami opublikowanymi na oficjalnej stronie banku. W ten sposób każdy kredytobiorca będzie miał pewność, że znaleziona oferta kredytu jest w stu procentach prawdziwa.

Trzeba też przestać wierzyć w rankingi, które reklamowane są w taki sposób, że jakoby właśnie w nich znajduje się najtańszy kredyt gotówkowy. Na koszta kredytu ma wpływ wiele dodatkowych czynników, prezentowane oferty w rankingach opisują idealne warunki finansowe kredytobiorcy. Dlatego nie zdziwmy się, jeżeli w momencie wizyty w banku nagle kwota, którą jesteśmy zainteresowani okaże się mniejsza, ponieważ nasza zdolność kredytowa nie będzie najlepsza. Banki w takich sytuacjach bardzo często wystosowują odmowną decyzję kredytową, jednakże w niektórych przypadkach bank może zaproponować inne warunki kredytowania, poprzez dostosowanie czasu trwania kredytu oraz maksymalnej kwoty. Może to jednak mieć wpływ na wysokość miesięcznej raty, która może okazać się dla kredytobiorcy jednak za duża.

Tani kredyt gotówkowy nie jest więc łatwy do znalezienia, zwłaszcza w rankingach kredytów. Warto jednak z nich korzystać, ponieważ w znaczący sposób skracają czas potrzebny na znalezienie ciekawej oferty.

Idziemy do banku założyć lokatę - czyli poradnik dla początkującego inwestora

Wydawać by się mogło, że do założenia lokaty wystarczy mieć odpowiedni kapitał i to wszystko. Potem najzwyczajniej w świecie idzie się do banku i zakłada lokatę, po której zakończeniu można cieszyć się jeszcze większą ilością pieniędzy. Oczywiście taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy, jednakże warto wcześniej zorientować się, czy faktycznie w pierwszym lepszym banku, do którego wejdziemy, otrzymamy atrakcyjną ofertę.


Dlatego żeby lokata była wręcz idealna, warto chociażby zapoznać się z informacjami umieszczonymi w internecie. Jest to pierwsze źródło informacji, dzięki któremu każdy zainteresowany założeniem lokaty będzie mógł sprawdzić daną ofertę, jej szczegóły, parametry, a także i opinie dotyczące funkcjonowania lokat. Tutaj najcenniejszym źródłem informacji będą oczywiście różnego rodzaju rankingi lokat, które w większości przypadków są dostępne bezpłatnie na stronach internetowych zajmujących się tematyką finansową.

Rankingom lokat warto się dokładnie poprzyglądać. Dzięki takim zestawieniom każdy będzie mógł dokładnie porównać warianty ofert w większości popularnych banków.

Oczywiście nie wszystkie rankingi będą ułożone w taki sam sposób, dlatego warto sprawdzić do najmniej kilka (przy okazji wyjdzie też, czy wcześniejsze porównania ofert lokat w bankach nie były zmanipulowane). Najczęściej rankingi układane są ze względu na najwyższe oprocentowanie. Warto jednak poszukać takich zestawień, które pozwalają na zmianę parametrów odpowiedzialnych za układ miejsc w rankingu. Wówczas można sobie ułożyć zestawienie według na przykład okresu trwania czy też czasu, w ciągu którego odsetki są doliczane do wpłaconej kwoty.

Jak widać najlepsze lokaty bankowe - lipiec 2013, nie są jednak takie łatwe do wybrania, dlatego nie zawsze udanie się do pierwszego lepszego banku będzie dobrym rozwiązaniem. Oczywiście jeżeli jesteśmy panicznie wystraszeni tego, że odłożone pieniądze, które leżą na przykład w domu w kopercie drastycznie się kurczą (i to z dnia na dzień), to nie warto czekać, aż zostaniemy bez grosza, tylko udać się i założyć wreszcie lokatę. Niemniej jednak zawsze warto wcześniej rozeznać się w ofertach. Nawet najbardziej atrakcyjne oprocentowanie może wydać się mało istotne, jeżeli pozostałe warunki umowy nie będą sprzyjające.