Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

środa, 13 listopada 2013

Samodzielne porównanie lokat dostępnych na rynku

Współczesny człowiek codziennie staje przed ważnymi dla niego wyborami. Wolny rynek bowiem gwarantuje szerokie spektrum towarów oraz usług. Okazuje się jednak, że bardzo często jest to element utrudniający podjęcie ostatecznej decyzji. Podobnie jest, jeśli chodzi o wybór najbardziej zyskownych lokat.


Banki prześcigają się we wprowadzaniu na rynek kolejnych ich rodzajów. Każdy konsument chce z kolei dokonać rozsądnego wyboru, którego owocem będzie najlepsza lokata na rynku. W tym celu konieczne jest bardzo dokładne zapoznanie się z propozycjami poszczególnych banków. Samodzielnie dokonując wyboru nie należy skupiać się tylko na największych i najbardziej znanych instytucjach. Warto jest również poświęcić nieco uwagi pomniejszym bankom, działającym na peryferiach rynku. Może się bowiem okazać, że to właśnie tam czekają na nas najlepsze lokaty bankowe w Polsce - listopad 2013.

Osoby, które pragną naprawdę dobrze ulokować swoje środki, powinny przede wszystkim myśleć metodycznie. Najlepszym rozwiązaniem będzie porównanie lokat prowadzone w oparciu o własnoręcznie stworzoną tabelę. Należy wypisać wszystkie najważniejsze ich cechy i w miarę zagłębiania się w rynkowe propozycje, wypełniać poszczególne luki. Dzięki temu będzie można bardzo szybko podjąć decyzję, która z lokat rzeczywiście spełnia nasze wymagania.

Oczywiście warto jest się przygotować na to, że takie porównanie lokat może zająć nieco czasu, ponieważ na polskim rynku funkcjonuje dzisiaj bardzo duża liczba banków, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W tej kwestii jednak pośpiech i nieprzemyślane decyzje nie są w żadnym wypadku wskazane. Im lepiej się wybierze, tym większą sumę pieniędzy ostatecznie będzie można zarobić. Czas poświęcony na samodzielną analizę lokat dostępnych na rynku na pewno nie będzie czasem zmarnowanym.

Podobne porównanie lokat wykonać może każda osobna poszukująca najbardziej odpowiednich lokat. Nie trzeba mieć w tym celu ekonomicznego wykształcenia lub doświadczenia. Banki bowiem zwykle jasno formułują warunki swoich propozycji.

Konta oszczędnościowe – bez tajemnic o oszczędzaniu

Tradycyjne konta osobiste mają od kilku lat nie lada konkurencję. Mowa o rachunkach oszczędnościowych, które cechują się zbliżonymi parametrami i możliwościami do klasycznych kont osobistych, jednocześnie oferując lepsze warunki w zakresie oprocentowania wpłaconego kapitału. Dlaczego warto inwestować oszczędności w konta oszczędnościowe?


Walcząc z inflacją...


Coraz więcej osób posiada mniejsze lub większe oszczędności. Brak jakichkolwiek inwestycji powoduje, że kapitał realnie traci na swojej wartości, a to dlatego, że na siebie nie zarabia. Aby pieniądze nie straciły na wartości za sprawą inflacji, coraz więcej osób decyduje się na inwestycję kapitału w lokaty bankowe lub konta oszczędnościowe. W klasycznych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) oprocentowanie wkładu jest minimalne lub zerowe. W związku z powyższym oszczędności nie są powiększane o odsetki, natomiast pomniejszane o prowizje z tytułu prowadzenia rachunku, obsługi karty do bankomatu etc.

Rosnące zarobki determinują coraz łatwiejsze i coraz chętniejsze oszczędzanie. Rosnąc inflacja może jednak w sposób stosunkowo prosty „pożreć” oszczędności. Właśnie dlatego warto inwestować, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczne inwestycje jakimi są konta oszczędnościowe. Tego rodzaju rachunki są bowiem rozsądnym i efektywnym połączeniem konta osobistego oraz lokaty bankowej.

Konto oszczędnościowe, czyli lokata bez ograniczeń


Ze względu na swoje funkcje i parametry konto oszczędnościowe bardzo często jest porównywane do lokat terminowych. Jest to zupełnie zrozumiałe – zarówno jeden jak i drugi produkt bankowy oferuje zyski w formie odsetek wynikających z wysokości oprocentowania oraz rodzaju kapitalizacji odsetek. Podstawową różnicą jest jednak elastyczność zarządzania kapitałem. Pieniądze zamrożone na lokacie nie podlegają wypłacie przed terminem umowy w żadnym wypadku. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na takie posunięcie może liczyć się z tym, że nie otrzyma zgromadzonych na koncie odsetek od wpłaconego kapitału. Z tym elementem nie mają problemu inwestorzy, którzy ulokowali swoje oszczędności w kontach oszczędnościowych. Dostęp do własnego kapitału jest tutaj absolutnie dobrowolny, a wypłaty środków można dokonać w każdej chwili. Jako zabezpieczenie przed częstymi wypłatami środków banki nakładają jednak najczęściej dość wysokie prowizje za typowe dla kont działania – przelewy, wypłaty etc. Prowizje wahają się średnio w przedziale od 3 do kilkunastu złotych za wykonanie nadliczbowych czynności. Nadliczbowych, czyli po ilości bezpłatnych działań na rachunku w danym miesiącu.

W czasach kryzysu oszczędzanie staje się ogromnie ważnym elementem, który może wpłynąć na nasze działania i możliwości w niedalekiej przyszłości. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycje nawet stosunkowo niewielkich kwot oszczędności. Współczesne oszczędzanie można krótko scharakteryzować jako efektywne. Chodzi nie o efektywność zarządzania portfelem domowym, ale o jasne określenie celów, które mają być w przyszłości zrealizowane. Efektywne oszczędzanie nie jest zadaniem prostym, ale gwarantującym osiąganie realnych zysków z już posiadanych oszczędności.

Od czego zależy wybór lokaty?

Popularność produktów bankowych, a zwłaszcza lokat, wymusza tworzenie coraz nowszych i bardziej korzystnych opcji. Obecnie nie wystarczy zaproponować klientowi jakiegokolwiek zysku, by zainteresować go taką ofertą.


Najlepsza lokata to nie tylko taka, która oferuje wysokie zyski. Bardzo istotny jest także szereg innych czynników, które dopiero w połączeniu mogą dać zamierzony efekt. Warto więc postarać się oraz poświęcić trochę wolnego czasu na poszukiwania, by wybrany wariant rzeczywiście odzwierciedlał to, czego aktualnie potrzebujemy. I tak np. oprocentowanie lokat jest bardzo ważnym czynnikiem, jednak nie przesądzającym o atrakcyjności danej oferty. Trzeba więc zachować otwarty umysł i trzeźwo oceniać konkretną sytuację.

Nie każdy jednak, z różnych powodów, może pozwolić sobie na swobodne poszukiwania. Niektórzy nie chcą tracić cennego czasu, inni z kolei wolą poświęcić go na coś bardziej konstruktywnego. Wyjściem z tej sytuacji jest ranking lokat - zebranie w jednym miejscu wszystkich najciekawszych propozycji jest niezwykłym ułatwieniem, pozwalającym na szybkie porównanie interesujących nas produktów. To naprawdę potrzebne udogodnienie jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla dużej liczny osób, a więc można przypuszczać, że jego znaczenie będzie wzrastać.

Porównanie lokat powinno być łatwe i przyjemne, dostarczać wszystkich niezbędnych informacji w jednym czasie oraz umożliwiać szybką weryfikację tego, co oferują nam banki. W efekcie wybieranie najkorzystniejszego wariantu nie nastręczy nikomu zbyt wielu trudności i sprawi, że jeszcze chętniej będziemy sięgać po różnego rodzaju oferty bankowe.

Jakie czynniki wpływają na koszty kredytu gotówkowego?

Decydując się na kredyt często chcielibyśmy również dowiedzieć się czegoś więcej na temat tego, ile faktycznie dany kredyt będzie nas kosztował. Jest to niezwykle ważna informacja, bowiem przy takim zagadnieniu, jak kredyty gotówkowe, zwłaszcza te, które sięgają kwot przekraczających 50 tysięcy. Większy kredyt zawsze będzie się wiązał z większym oprocentowaniem i zwiększeniem innych czynników, które będą miały wpływ na ratę naszego kredytu. Nie od dzisiaj bowiem wiadomo, że decydując się na kredyt gotówkowy będziemy zmuszeni oddać większą kwotę niż tą, którą od banku otrzymaliśmy.


Jakie czynniki wpływają na to, że jesteśmy zobowiązani do oddania większej sumy niż ta, którą pożyczyliśmy?


Jednym z ważniejszych zagadnień jest tak zwane RRSO czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ponadto do kredytów jest doliczana marża i wspomniane oprocentowanie. Nie wolno zapominać o odsetkach, jakie będzie naliczał nam bank oraz prowizjach, jakie zawsze się pojawiają w kontekście przyznawania kredytów. Przy większych sumach dodatkowo wliczyć musimy ubezpieczenie, które - zwłaszcza przy kredytach hipotecznych - domagają się banki. W sumie koszty całościowe kredytu wcale nie są małe, zważywszy na to, że biorąc większą kwotę, automatycznie rosną. Co ciekawe koszty widać szczególnie przy mniejszych kwotach, przykładowo 10 tysięcy. Wiele reklam i spotów promocyjnych zachęca nas do zawarcia umowy kredytowej, ale po obliczeniu wszystkich kosztów może się okazać, że będziemy musieli oddać nawet 50 procent więcej niż pożyczyliśmy.

Warto pamiętać, że podliczając całkowity koszt możemy uzyskać informacje, który bank posiada najlepszą dla nas ofertę. A jeżeli już spłacamy raty, to należy wziąć pod uwagę rozwiązanie o nazwie kredyt konsolidacyjny, który jest pomocnym sposobem na "uwolnienie się" od kilku rat, bowiem daje on szansę na zamienienie ich na jedną. Niemniej jednym z najważniejszych elementów jest bez wątpienia przeanalizowanie umowy, która pozwala na sprawdzenie, gdzie warto wziąć kredyt.