Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

czwartek, 14 stycznia 2016

Współczesna lokata bankowa

Lokaty bankowe to depozyty terminowe, które pozwalają pomnażać oszczędności „przeciętnemu Kowalskiemu”, który nie zna się na współczesnych finansach. Zarobek na lokacie bankowej jest bardzo prosty. Nie potrzeba tu ani specjalistycznej wiedzy, ani też czasu. Wystarczy dysponować wolną sumą pieniędzy, którą zdecydujemy się powierzyć bankowi na określony czas. 


W zamian za to bank wynagrodzi nas oprocentowaniem depozytu. Dzięki temu nasze pieniądze będą generowały odsetki, które będą stanowiły nasz zarobek. Oczywiście możemy w każdym momencie zrezygnować z inwestycji, wycofać środki i zamknąć lokatę. Jednak wtedy, w większość przypadków, stracimy wypracowane do tej chwili odsetki. Tylko nieliczne oferty bowiem, dają szansę ich zamknięcia w dowolnym momencie przed czasem ich zapadalności i jednocześnie możliwość zachowania zysków z tego okresu.

Era bankowości internetowej


Rozwój świata cyfrowego pociągnął za sobą powstanie bankowości internetowej. Obecnie większość spraw związanych z bankowością możemy załatwić za pośrednictwem Internetu. Także lokaty bankowe są obecnie bardzo często w pełni internetowe. Oznacza to, że najlepsze lokaty bankowe możemy zakładać bez wychodzenie a z domu i ciesząc się atrakcyjnym oprocentowaniem przez nie oferowanym. Wystarczy wypełnić wniosek online i zasilić lokatę, aby rozpocząć zarabianie na naszych oszczędnościach. Także wszelkie sprawy związane z obsługa depozytu załatwimy bez wychodzenia z domu. Na dodatek oprocentowanie lokat bankowych o charakterze internetowym jest zwykle znacznie wyższe niż standardowe oferty lokat stacjonarnych

Wybór lokaty bankowej


Najlepsza lokata bankowa oferuje o wiele wyższe oprocentowanie niż jej stacjonarne odpowiedniki. Dlatego warto odnaleźć najbardziej lukratywne oferty. W tym celu konieczne jest skrupulatne przeszukanie rynku. Może to nie być tak łatwym zadaniem jak to się wydaje, gdyż rynek lokat bankowych jest bardzo bogaty. Problem w tym, że tylko nieliczne oferty można uznać za najlepsze lokaty bankowe. Pomocnym narzędziem w poszukiwaniu najlepszej oferty może być ranking lokat bankowych 2016. Jest to zestawienie tworzone z myślą o konsumentach, którzy nie mają czasu lub możliwości, aby samodzielnie studiować rynek. Ranking lokat bankowych zawiera najlepsze oferty dostępne w danym momencie na rynku. Najczęściej oferty są pogrupowane według czasu trwania lokat. Częste aktualizacje rankingu pozwalają zachować jego rzetelność.

Oszczędzanie sposobem na spokój ducha

Kiedy nadchodzi pora, by zacząć robić oszczędności? Najczęściej gdy jesteśmy jeszcze bardzo młodzi, nie mamy takiej możliwości. W końcu zarabiamy raczej niewiele (jeżeli w ogóle) i często pozostajemy na utrzymaniu rodziców. Wszystkie środki, jakie udaje nam się zdobyć, natychmiast wydajemy. Raczej nie mamy więc możliwości, by cokolwiek odłożyć. Dopiero po skończeniu dwudziestu lat stopniowo zaczynamy zarabiać. Najpierw nie za dużo. Potem jednak pojawiają się pierwsze premie i awanse. Zaczynamy też stopniowo marzyć o założeniu rodziny, o potomstwie. Jest to więc najlepszy moment, by założyć swoje pierwsze konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe – dlaczego warto?


Być może wydaje Ci się, że konto oszczędnościowe to nie dla Ciebie. Że przecież i tak nie uda Ci się na nie zbyt wiele odłożyć. Że Twoje pobory są na to zbyt małe i nie masz szans na zrobienie porządnych oszczędności. Jednak w rzeczywistości, jeżeli chodzi o oszczędzanie, najważniejsze są chęci. Istnieje sporo osób, które mimo ogromnych zarobków, nie są w stanie odłożyć na konta oszczędnościowe nawet złotówki. Natomiast inni znów mają wręcz odwrotne podejście. Odmawiają sobie rozmaitych przyjemności, rezygnują z zachcianek, żeby tylko zrobić jakiekolwiek rezerwy finansowe. Wiedzą, że w przyszłości może to mieć ogromne znaczenie. Zdają sobie sprawę, że przyszłość jest nieprzewidywalna. W każdej chwili każdy z nas może przecież zachorować albo stracić pracę. I nagle źródło dochodu zniknie. Takie momenty w życiu i tak są mocno stresujące, a jeśli dojdą do tego problemy finansowe – to wręcz tragiczne. Natomiast jeśli mamy przynajmniej w banku konto oszczędnościowe, a na nim środki, po które zawsze możemy sięgnąć – jest nam łatwiej. Czujemy się pewniej. Możemy sobie dać czas na zastanowienie, na wybrnięcie z sytuacji. Jest to więc z pewnością bardzo duży komfort psychiczny. A to na pewno znacznie ważniejsze niż nowa para butów czy wycieczka. Warto więc ustanowić sobie w życiu priorytety i się ich trzymać, a na pewno wszystko się stopniowo. Aktualny ranking lokat znajdziesz na stronie konta-oszczednosciowe.blogspot.com.

Zarabianie na lokatach bankowych

Zarobki z lokat bankowych są bardzo zróżnicowane. Zalezą zarówno od okresu na jaki można założyć lokatę jak i zainwestowanej kwoty, ale przede wszystkim zysk jaki osiągniemy jest uwarunkowany atrakcyjnością oferty, która wybierzemy. Lokaty bankowej dostępne na rynku oferują bardzo różne oprocentowanie. Od bardzo niskiego, które wynosi w granicach stopy inflacji do stawek o kilka punktów procentowych większych niż inflacja. Kluczowa kwestią przy wyborze najlepszej lokaty bankowej zawsze pozostaje znalezienie czołówki rynkowej.


Lokata bankowa a podatki


Nasze zyski wypracowane dzięki lokacie bankowej podlegają podatkowi od zysków kapitałowych. Obecnie jego stawka wynosi 19 procent. Nie jesteśmy jednak zobowiązani do obliczania wysokości podatku, ani do jego fizycznej zapłaty. To bank dokonuje tego za nas. Odbywa to się przed przekazaniem nam zysków. Dlatego też trzeba mieć na uwadze, iż odsetki które otrzymujemy od banku są niższe niż wynika to z oprocentowania, gdyż są już pomniejszone o kwotę podatku.

Ocena atrakcyjności lokat bankowych


Porównanie lokat bankowych opiera się na analizie zysku. Pod uwagę przy analizie zyskowności bierzemy przede wszystkim oprocentowanie. Im będzie ono wyższe, tym lepiej. Warto jednak wiedzieć, że na ostateczny zysk z lokat bankowych wpływ ma także częstotliwość kapitalizacji odsetek. Tu obowiązuje podobna co przy oprocentowaniu zasada – im więcej tym lepiej. Jeżeli kapitalizują odsetek jest wysoka, to zarobimy więcej niż przy jej niższej wartości, a takim samym oprocentowaniu.

Poszukiwanie najlepszej lokaty bankowej


Wiedząc już jak oceniać lokaty styczeń 2016, warto wiedzieć jak dotrzeć do jak największej ich liczby. Bardzo ważne bowiem jest, aby mieć szeroki ogląd rynku i nie pominąć żadnej atrakcyjnej oferty. W tym celu należy zebrać do analizy wystarczającą liczbę ofert. Może to nie być łatwym zadaniem, jeżeli nie dysponujemy odpowiednią liczbą czasu. Pomóc nam może ranking lokat bankowych. Jest on zbiorem najbardziej atrakcyjnych ofert lokat bankowych w danym miesiącu. Standardowo, każdy ranking lokat bankowych powinien być tworzony co miesiąc. Zapewnia to aktualność zestawienia, która jest konieczna przy jego wykorzystaniu. Rankingi lokat bankowych są dostępne bezpłatnie w Internecie. Ich znalezienie dzięki wyszukiwarce internetowej jest bardzo proste.

Lokowanie gotówki w bankach

Konta osobiste są w największej ilości wybieraną metodą depozytu, ponieważ w aktualnych czasach ludzie obracają sporymi sumami pieniędzy i zdecydowanie lepiej jest posiadać pieniądze na kontach osobistych a niżeli mieć je w formie gotówki. Konta osobiste, może założyć każdy, gdyż wystarczy być osobą która uzyskała pełnoletniość, by mieć możliwość założyć swoje konto osobiste. Konta osobiste, w zależności od możliwości, mogą mieć wiele różnorodnych opcji, które mają szczególnie uprościć korzystanie z tego typu konta każdemu klientowi.


Najczęściej konta osobiste umożliwiają w bardzo szybki i łatwy sposób wybierać daną kwotę. Lecz przeważnie każdy bank ustala maksymalną normę dzienną którą można pobrać, będąc właścicielem konta osobistego. Konta osobiste także posiadają bardzo często opcję debetu. Chodzi o to, że w przypadku transakcji wystąpi tego typu sytuacja, że zabraknie na koncie pieniędzy, to może stan środków na koncie przejść na liczbę ujemną i w przypadku pojawienia się jakichkolwiek środków, wyrównują one dotychczasowy debet.

Konta oszczędnościowe są zupełnie inne a niżeli konta osobiste, ponieważ nie jest tak łatwo wybrać pieniądze z takiego typu konta. Zwłaszcza jak sama nazwa już sugeruje, konta oszczędnościowe mają pomagać w oszczędzeniu pieniędzy, przez utrzymanie na ustalonych warunkach pewnej kwoty na koncie. Konta oszczędnościowe umożliwiają zbierać nawet znikome sumy pieniędzy i zyskiwać na ich utrzymywaniu na koncie, przez kilkustopniowe znaczniki procentowane, które umożliwia bank. Szczególną cechą konta oszczędnościowego jest fakt, że pozwala ono swobodnie zarządzać funduszami ale też oszczędnościami, które gromadzi się na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu jest możliwość posiadać pełną kontrolę nad pieniędzmi, które zbiera się na takim koncie.

Lokaty terminowe, są przede wszystkim po to, aby przez wyznaczony czas zgromadzić finanse na lokacie i zdobyć określoną kwotę przez oprocentowanie, które daje bank na określoną sumę. Rzecz jasna stopa oprocentowania, uzależniona jest w bardzo dużym stopniu od kwoty, jaką chcemy przeznaczyć na lokatę terminową. Lokaty terminowe, otwierane są na określony okres i nie ma szansy pobrania środków, przed zakończeniem takiego terminu. Jedyna opcja występuje wtedy, kiedy będziemy na pewno chcieli zakończyć lokatę. Warto jednak liczyć się z tym, że w takiej chwili traci się okazję na zdobycie dodatkowych pieniędzy z oprocentowania, które zostały określone na lokatę terminową.

Konto bankowe dla studenta

Fakt, iż obecnie studia wyższe są ogólnodostępne czy wręcz stanowią usługę jak każda inna, a tytuł magistra jest towarem, który można kupić, sprawia, że brać studencka stała się atrakcyjną – i wielką grupą docelową dla banków. Wiele banków przygotowało odrębne produkty bankowe przeznaczone specjalnie dla studentów. Są to przede wszystkim studenckie rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe, czyli bankowe konta studenckie. Różnią się one od zwyczajnych kont bankowych zazwyczaj ceną. Są generalnie tańsze oraz mają uboższą ofertę usług dodatkowych, takich jak debet, karty kredytowe czy lokaty.

Studenckie konta bankowe przeznaczone są dla osób posiadających status studenta, do określonego wieku, a po zakończeniu studiów, czyli utracie tego statusu, mogą zostać – zwykle bezpłatnie – przekształcone w „normalne“ rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe. Z punktu widzenia banków rozszerzenie oferty o produkty dla studentów i uczynienie kont studenckich jak najatrakcyjniejszymi ma więc tę zaletę – poza oczywistym zdobyciem kolejnych, acz póki co niezbyt rentownych klientów – że przywiązuje młodego człowieka do banku i zyskuje jego lojalność. Zadowolony ze studenckiego konta człowiek po ukończeniu studiów nie będzie bowiem szukał rachunku w innym banku, lecz przekształci swoje studenckie konto bankowe w normalny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy.

Chcąc zdobywać i budować lojalność nowych, młodych klientów niektóre banki przygotowały również ofertę nie tylko dla studentów, lecz wszystkich młodych ludzi do 30 roku życia. Takie konta bankowe mogą być oczywiście przeznaczone również dla tzw. „wiecznych studentów“, ale także dla osób, które po zakończeniu studiów liczą się z możliwością dłuższego poszukiwania pracy. Bankowe konto na preferencyjnych warunkach, czyli takich, jakie zapewnia konto dla młodych, stanowi wówczas dla nich pewnego rodzaju ułatwienie.