Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

wtorek, 21 sierpnia 2012

Czy oferta lokat w SKOK-ach jest atrakcyjniejsza od bankowej?

Jeszcze niedawno to banki wiodły prym w ofertach lokat. Proponowały one swoim klientom wysokie oprocentowanie, a także liczne dodatkowe korzyści jak ominięcie podatku Belki, czy połączenie lokaty z innym produktem bankowym (lokaty strukturyzowane). Obecnie lokaty antypodatkowe w wyniku zmian w prawie zniknęły z ofert bankowych. Powoli zmienia się również opisana sytuacja, gdyż oferta SKOK-ów w tym momencie jest znacznie atrakcyjniejsza dla klientów.

Aktualnie średnie oprocentowanie lokat w bankach wynosi od 4,8 do 5,3% w zależności od terminu lokaty. Czasem możemy znaleźć lokaty o oprocentowaniu wnoszącym 6%, jednak są to zazwyczaj promocje, które ustalane są na bardzo krótki czas. Natomiast w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo – Kredytowych oprocentowanie 6% to nie rzadkość i bez problemu możemy znaleźć lokaty o takim oprocentowaniu. Co więcej zdarzają się jeszcze atrakcyjniejsze oferty. Pierwsze miejsce pod tym względem zajmuje Kasa Polska, która obecnie płaci 8,5% na lokacie rocznej, oraz 8,25% na lokacie półrocznej. Powyżej 7% płacą również SKOK Wołomin, SKOK Wesoła i Kasa Wspólnota.

Dlaczego banki nie posiadają tak atrakcyjnych ofert jak SKOK-i? Jedną z przyczyn jest odmienny sposób naliczania odsetek. Oprocentowanie depozytów w SKOK-ach najczęściej nie zależy jedynie od ulokowanej kwoty, ale także od liczby posiadanych udziałów i stażu członkowskiego. By stać się członkiem SKOK-u należy wykupić co najmniej jeden udział. Drugą przyczyną są mniejsze wymagania KNF względem SKOK-ów. Znacząco wpływają one na obniżenie kosztów działalności.

Obecnie w SKOK-ach ulokowanych jest niemal 15,2 mld złotych oszczędności Polaków, z czego aż 12,32 mld złotych to środki na lokatach terminowych. Jednak już teraz kasy spółdzielcze obawiają, się że ten pozytywny dla nich trend niedługo może zacząć się zmieniać. Ma to związek z projektem ustawy, który już trafił do sejmu. Zakłada on zaostrzenie kontroli przez KNF, oraz wprowadzenie wymogu odprowadzania rezerwy obowiązkowej do NBP przez kasy oszczędnościowe. Może to mieć duży wpływ na wzrost kosztów działalności SKOK-ów, a co za tym idzie obniżki oprocentowania oferowanych przez nich depozytów. Jeszcze nie jest znana przybliżona data nowelizacji ustawy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz