Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

czwartek, 31 stycznia 2013

Lokaty progresywne i lokaty dynamiczne - porównanie

Lokata progresywna jest często mylona z lokatą dynamiczną, a są to dwa odrębne produkty bankowe. Widać to od razu, jeśli przyjrzy się ich różnicom.


Co różni, a co czyni podobnymi lokatę progresywną i dynamiczną

W obu przypadkach oprocentowanie lokat rośnie wraz z kolejnymi miesiącami. Jednak w lokacie dynamicznej raz zdeponowany kapitał jest stały i nie może ulec zmianie. Natomiast w lokacie progresywnej, nazywanej również lokatą z dopłatą, każdą zgromadzoną sumę pieniędzy można dopłacić do kapitału początkowego. Kwota ta zarabia od chwili, w której zostanie zaksięgowana przez bank, przez co zarabia przez faktyczny okres czasu zdeponowania na koncie. Ostateczna suma zarobionych pieniędzy zależy nie tylko od kapitału początkowego, jak w przypadku lokaty dynamicznej, ale również od wysokości dopłat. Zysk jest więc trudny do przewidzenia. Natomiast w lokacie dynamicznej zysk jest prosty do przewidzenia, jednak nie wynika bezpośrednio z oferowanego przez banki oprocentowania lokaty. Banki podają bowiem najwyższe oprocentowanie lokat dynamicznych, dostępne dopiero w ostatnim miesiącu ich trwania. Aby obliczyć rzeczywisty zysk z lokat, należy obliczyć średnią z podawanych wartości oprocentowania w poszczególnych okresach. Oczywiście należy również odjąć od tego podatek.

W obu przypadkach w każdej chwili można wypłacić zgromadzone środki, bez niebezpieczeństwa utraty zarobionych pieniędzy. Banki wypłacają bowiem wypracowane odsetki do chwili zerwania lokaty. Nie pobierają również za to żadnych opłat manipulacyjnych.


Dlaczego nie są popularne


Zarówno lokata progresywna i dynamiczna nie znajdują się na pierwszych miejscach w rankingach lokat. Dzieje się tak dlatego, że podlegają wahaniom stóp procentowych i zyski z nich nie są tak pewne, jak z lokat terminowych ze stałym oprocentowaniem. Rzeczywisty zysk z obu lokat może się przez to okazać niższy, niż z tradycyjnej lokaty bankowej. Również rzeczywisty zysk jest niższy, niż wynikałoby to wprost z proponowanego przez banki oprocentowania lokat. Mimo proporcjonalnego czasu, na jaki została zawarta umowa i braku utraty pieniędzy przy przedterminowym zerwaniu lokaty, ludzie wolą pewniejsze, choć czasem dające w efekcie mniejszy zysk tradycyjne lokaty bankowe.

e-lokatybankowe.pl - tutaj znajdziesz lokaty bankowe z najwyższym oprocentowaniem realnym. Załóż lokatę i zacznij zarabiać!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz