Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

piątek, 1 marca 2013

Co to jest konto oszczędnościowe?

Obecnie wszyscy w zasadzie korzystają z oferowanych przez banki produktów finansowych. Najpopularniejsze są naturalnie konta osobiste. Nie ma chyba obecnie dorosłej pracującej osoby, które nie miałaby swojego rachunku w banku. Warto jednak zaszczyć, że coraz częściej sięgamy też po dość nowoczesne rozwiązania – są to choćby konta oszczędnościowe, które niejako łączą w sobie zyskowność lokat terminowych z wygodą konta osobistego. Oczywiście takie wytłumaczenie jest bardzo ogólnikowe. Zastanówmy się, czym właściwie charakteryzują się nowoczesne konta oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na którym możemy gromadzić kapitał. Konta oszczędnościowe są oprocentowane, co sprawia, że można je uznać za zdecydowanie efektywny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Zwykle kapitalizacja odsetek następuje raz w miesiącu, Wtedy też nie tylko na nasze konto oszczędnościowe doliczane są zyski, ale także odliczany jest podatek Belki, czyli podatek od zysków, który na dzień dzisiejszy wynosi 19%. Warto nadmienić, że jeszcze jakiś czas temu można było skutecznie ominąć ten podatek, trzymając na koncie oszczędnościowym sumę zbyt niską, by podatek można było do odsetek doliczyć. Obecnie jednak zmienione zostały zasady naliczania go, tym samym konta oszczędnościowe nie dają nam już możliwości uniknięcia tego obciążenia.

Konto oszczędnościowe to rachunek, który możemy otworzyć naturalnie w oddziale banku. Jeśli jednak na co dzień korzystamy z wygodnej bankowości elektronicznej, możemy zawsze zrobić to przez Internet. Zazwyczaj banki pozwalają nam na otwarcie dwóch kont oszczędnościowych na każde posiadane u nich konto osobiste. Za każdym razem procedura jego otwarcia wygląda tak samo.

Jak dokonywać wpłat na konta oszczędnościowe? Możemy to załatwić albo w oddziale banku albo robiąc przelew internetowy. Warto zaznaczyć, że możemy dokonać dowolnej ilości wpłat w miesiącu. Również ich wysokość zależy tylko i wyłącznie od naszego uznania i możliwości finansowych. Zasada ta działa także i w drugą stronę. Nie ma żadnego problemu, jeśli chcemy wypłacić środki z naszego konta oszczędnościowego – i tak nie stracimy dotychczas skapitalizowanych odsetek. Pamiętajmy jednak, że banki przeważnie dopuszczają tylko 1-2 przelewy z konta oszczędnościowego, które są bezpłatne. Za kolejne bank pobiera opłaty w wysokości kilku złotych. Zasadniczo jednak konta oszczędnościowe są rachunkami, za których prowadzenie nie płacimy. Zatem przy rozsądnej ilości wypłat mogą być one dla nas korzystnym sposobem na oszczędzanie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz