Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

środa, 13 listopada 2013

Konta oszczędnościowe – bez tajemnic o oszczędzaniu

Tradycyjne konta osobiste mają od kilku lat nie lada konkurencję. Mowa o rachunkach oszczędnościowych, które cechują się zbliżonymi parametrami i możliwościami do klasycznych kont osobistych, jednocześnie oferując lepsze warunki w zakresie oprocentowania wpłaconego kapitału. Dlaczego warto inwestować oszczędności w konta oszczędnościowe?


Walcząc z inflacją...


Coraz więcej osób posiada mniejsze lub większe oszczędności. Brak jakichkolwiek inwestycji powoduje, że kapitał realnie traci na swojej wartości, a to dlatego, że na siebie nie zarabia. Aby pieniądze nie straciły na wartości za sprawą inflacji, coraz więcej osób decyduje się na inwestycję kapitału w lokaty bankowe lub konta oszczędnościowe. W klasycznych rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych (ROR) oprocentowanie wkładu jest minimalne lub zerowe. W związku z powyższym oszczędności nie są powiększane o odsetki, natomiast pomniejszane o prowizje z tytułu prowadzenia rachunku, obsługi karty do bankomatu etc.

Rosnące zarobki determinują coraz łatwiejsze i coraz chętniejsze oszczędzanie. Rosnąc inflacja może jednak w sposób stosunkowo prosty „pożreć” oszczędności. Właśnie dlatego warto inwestować, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę bezpieczne inwestycje jakimi są konta oszczędnościowe. Tego rodzaju rachunki są bowiem rozsądnym i efektywnym połączeniem konta osobistego oraz lokaty bankowej.

Konto oszczędnościowe, czyli lokata bez ograniczeń


Ze względu na swoje funkcje i parametry konto oszczędnościowe bardzo często jest porównywane do lokat terminowych. Jest to zupełnie zrozumiałe – zarówno jeden jak i drugi produkt bankowy oferuje zyski w formie odsetek wynikających z wysokości oprocentowania oraz rodzaju kapitalizacji odsetek. Podstawową różnicą jest jednak elastyczność zarządzania kapitałem. Pieniądze zamrożone na lokacie nie podlegają wypłacie przed terminem umowy w żadnym wypadku. Jeśli jednak inwestor zdecyduje się na takie posunięcie może liczyć się z tym, że nie otrzyma zgromadzonych na koncie odsetek od wpłaconego kapitału. Z tym elementem nie mają problemu inwestorzy, którzy ulokowali swoje oszczędności w kontach oszczędnościowych. Dostęp do własnego kapitału jest tutaj absolutnie dobrowolny, a wypłaty środków można dokonać w każdej chwili. Jako zabezpieczenie przed częstymi wypłatami środków banki nakładają jednak najczęściej dość wysokie prowizje za typowe dla kont działania – przelewy, wypłaty etc. Prowizje wahają się średnio w przedziale od 3 do kilkunastu złotych za wykonanie nadliczbowych czynności. Nadliczbowych, czyli po ilości bezpłatnych działań na rachunku w danym miesiącu.

W czasach kryzysu oszczędzanie staje się ogromnie ważnym elementem, który może wpłynąć na nasze działania i możliwości w niedalekiej przyszłości. Coraz więcej osób decyduje się na inwestycje nawet stosunkowo niewielkich kwot oszczędności. Współczesne oszczędzanie można krótko scharakteryzować jako efektywne. Chodzi nie o efektywność zarządzania portfelem domowym, ale o jasne określenie celów, które mają być w przyszłości zrealizowane. Efektywne oszczędzanie nie jest zadaniem prostym, ale gwarantującym osiąganie realnych zysków z już posiadanych oszczędności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz