Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

poniedziałek, 8 czerwca 2015

Kredyt inwestycyjny czy obrotowy?

Gwarantem przetrwania każdej firmy jest ciągły rozwój. Na to jak wiadomo potrzeba pieniędzy. Jak zapewnić ciągłość finansową przedsiębiorstwu gdy kasa świecie pustkami?

Kredyt jest często jedyną receptą dla tych przedsiębiorców, którzy chcą utrzymać płynność finansową. Dobrze gdy rzecz ma się nieco inaczej. Pieniądze pozyskane za pomocą kredytu powinny być przeznaczone na inwestycje a nie na bieżące potrzeby.

Kredyt inwestycyjny

Pieniądze pozyskane za pomocą kredytu inwestycyjnego przeznaczone są zwykle na zwiększenie zdolności produkcyjnych czy usługowych. Mogą by wykorzystane na zakup środków materialnych jak maszyny, samochody czy sprzęt biurowy. Można je również przeznaczyć na inwestycje niematerialne jak na przykład uczestnictwo w szkoleniach. Finanse pozyskane w ten sposób mają przysłużyć się rozwojowi przedsiębiorstwa. Okres kredytowania wynosi zwykle od 12 miesięcy do nawet kilkunastu lat. Banki od wnioskodawców zwykle wymagają przedstawienia zabezpieczenia kredytu. Zabezpieczenia mogą przyjmować różne formy. Ich charakter dość dokładnie opisany jest w przepisach prawnych odnoszących się do zabezpieczenia wierzytelności. Najczęściej stosowany jest wpis hipoteki do księgi wieczystej o ile wnioskodawca dysponuje nieruchomością nie posiadającej już zajętej hipoteki. W takiej sytuacji alternatywę może stanowić weksel in blanco czy poręczenie kredytu przez żyranta.

Umowa kredytu inwestycyjnego zawarta z bankiem może zawierać punkt uprawniający bank do kontrolowania tego w jaki sposób pieniądze zostaną wykorzystywane - przypomina serwis oferty-kredytow.com/ranking-kredytow-dla-firm. Chodzi oczywiście o to czy pieniądze z kredytu inwestycyjnego zostaną spożytkowane na cel wskazany przez właściciela firmy przy wniosku kredytowym.

Kredyt obrotowy

Przedsiębiorcy, którzy stracili płynność finansową potrzebują zdecydowanie innego sposobu pozyskania kapitału. Banki w swojej ofercie dla tego segmentu Klientów mają przygotowany kredyt obrotowy. Pieniądze pozyskane tym sposobem można przeznaczyć na spłatę zaległych faktur, zakup środków materialnych niezbędnych do dalszego funkcjonowania firmy itp. Trudno powiedzieć na jaką maksymalnie kwotę mogą liczyć przedsiębiorcy. Kwota ta ustalana jest na drodze indywidualnych negocjacji z bankiem. W dużej mierze zależy od obrotów uzyskiwanych przez przedsiębiorców. Przy kredycie obrotowym można ponadto wyróżnić kredyt odnawialny oraz nieodnawialny. Kredyt nieodnawialny przyznawany jest na określony termin czasu, z wyraźnie wskazaną wysokością oprocentowania. Przy kredycie odnawialnym przedsiębiorca raz na jakiś czas spłaca odsetki. Kapitał będzie musiał oddać na koniec trwania umowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz