Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

czwartek, 6 sierpnia 2015

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?




Obserwuje się duże zainteresowanie oszczędzaniem w bankach. Lokaty bankowe w sierpniu 2015 roku zapewniają atrakcyjne oprocentowanie, które oscyluje w granicy 4%.

 Lokaty krótkoterminowe i konta oszczędnościowe

Zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i konta oszczędnościowe mają dużą zaletę. W dzisiejszych niepewnych czasach ma to szczególną wartość. Krótki termin zapadalności to brak konieczności zamrażania swoich funduszy. W przypadku tych produktów banki umożliwiają wypłatę pieniędzy bez utraty nabytych odsetek. Swobodne dysponowanie gotówką daje możliwość przenoszenia środków pieniężnych na nowe, znacznie bardziej rentowne bankowe produkty. Zobacz tutaj więcej szczegółów o lokatach bankowych..

Oprocentowanie lokat


Decydując się na tego typu oszczędzanie należy zwrócić uwagę na oprocentowanie lokat, które wpływa na wielkość potencjalnego zysku. Chociaż średnie oprocentowanie bankowych produktów dostępnych na polskim rynku nie jest zbyt wysokie, jednak niski poziom inflacji (aktualnie deflacji) stwarza możliwość osiągania zadowalających zysków w realnym ujęciu. Obecnie nie zanosi się na zmianę polityki pieniężnej państwa, wciąż należy się spodziewać obniżenia oprocentowania na kontach oszczędnościowych i lokatach. Jednak postępujący spadek cen towarów i usług sprawia, że zdeponowane w banku oszczędności regularnie zyskują na wartości. Oprocentowanie jest miarą osiągniętego z lokaty zysku. Najczęściej jest podawane przez banki w skali rocznej. Może być stałe lub zmienne. Stałe, jak sama nazwa wskazuje nie może ulec zmianie w trakcie trwania umowy o lokatę środków. Jest niezmienne do zakończenia umowy. Zmienne oprocentowanie jest zależne od wielu czynników zewnętrznych, takich jak np. wysokość stóp procentowych. Oszczędzane na lokatach ze zmiennym oprocentowanie stwarza możliwość zwiększenia zysków. Niestety wiąże się także z większym ryzykiem. Może ono spaść w przypadku potencjalnych wahań poziomu oprocentowania depozytu.

Zysk z lokaty - kapitalizacja odsetek


W celu wyliczenia zysku należy wziąć pod uwagę dwa główne składniki: wielkość kapitału oraz wysokość oprocentowania. Na rentowność wpływa także częstotliwość kapitalizacji, czyli częstość dopisywania odsetek do zdeponowanego kapitału. Częstotliwość bywa różna, zależy od ustaleń z bankiem oraz od długości trwania umowy oszczędnościowej. Najczęściej oferowane są lokaty bankowe z miesięczną kapitalizacją. Zdarzają się także lokaty z kwartalną oraz roczną. Dzięki temu zabiegowi na zysk pracuje większy kapitał, który w ustalonej częstotliwości jest powiększany o odsetki. Im częściej przeprowadza się kapitalizację, tym większe zyski.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz