Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

piątek, 9 października 2015

Czym jest lokata bankowa?

Sposób działania lokaty bankowej jest bardzo prosty. Wpłacamy określoną kwotę środków pieniężnych do banku, na z góry określony czas. W zamian za to bank oferuje nam wynagrodzenie w postaci oprocentowania wpłaconej kwoty. Po zakończeniu okresu depozytu otrzymujemy zwrot wpłaconych środków oraz wypracowane odsetki.


Oczywiście podczas trwania lokaty bankowej możemy zdecydować się na wypłacenie zdeponowanych pieniędzy. Wiąże to się jednak z zerwaniem umowy i utratą wypracowanych do tej pory odsetek. Jedynie w nielicznych przypadkach banki oferują na tyle elastyczną ofertę, że pozwala ona na zerwanie lokaty w dowolnym momencie jej trwania przy jednoczesnym zachowaniu wypracowanych do tej pory zysków.

Kryteria oceny lokat bankowych


Oceniając lokatę bankową kierujemy się kryterium zysku. Jest to oczywiste podejście, gdyż depozyt zakładamy właśnie w celach zarobkowych. Podstawowym parametrem każdej lokaty jest jej oprocentowanie. To właśnie ono decyduje o zarobkach, które daje dana lokata bankowa. Najlepsza lokata bankowa to zwykle ta, która legitymuje się najwyższym oprocentowaniem. Jedynie przy bardzo zbliżonych jego wartościach rozstrzygający wpływ może mieć kapitalizacja odsetek. Im jest ona częstsza, tym odsetki są częściej dopisywane do salda kapitału pracującego, co przyczynia się do generowania wyższych odsetek. Aby jednoznacznie wyznaczyć zysk z lokaty bankowej uwzględniając zarówno jej oprocentowanie jak i częstotliwość kapitalizacji odsetek, należy posłużyć się wzorem na tzw. procent składany.

Lokata tradycyjna a internetowa

Na rynku dostępne są zarówno lokaty bankowe październik 2015, które zakłada się w oddziałach banku, jak i takie obsługiwane w całości przez Internet. Z praktycznego punktu widzenia bardziej wygodne są te internetowe. Ich założenie trwa dosłownie chwilę i można to zrobić nie wychodząc z domu. Nie trzeba obawiać się o bezpieczeństwo takiego rozwiązania, gdyż jest ono zupełnie pozbawione ryzyka. Warto także wspomnieć, iż to właśnie lokaty internetowe często oferują wyższe oprocentowanie niż jej tradycyjne odpowiedniki.

Opodatkowanie lokat bankowych

Obliczając jaki zysk jesteśmy w stanie uzyskać przy danej lokacie bankowej warto pamiętać o odliczeniu podatku. Pozwoli to uniknąć niemiłej niespodzianki w przyszłości. Obecnie stosowna stawka wynosi 19%. Jest to tzw. podatek od zysków kapitałowych - obliczany i odprowadzany przez bank.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz