Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

sobota, 8 stycznia 2011

Lokaty to najpopularniejsze formy inwestycji w naszym kraju.

Na koniec poprzedniego roku wszystkie terminowe depozyty bankowe stanowiły prawie połowę całkowitych oszczędności zebranych przez Polaków. Przyznacie, że to wynik imponujący? Ku mojemu zaskoczeniu i dokładnym sprawdzeniu danych okazuje się, że nie jest to wynik zaskakujący, ponieważ utrzymuje on się na tym poziomie już od blisko 9 lat. Jest kilka czynników tak słabego zainteresowania innymi instrumentami finansowymi. O tym jednak za chwilę, najpierw kilka istotnych danych:
Wartość wszystkich oszczędności Polaków:
Całkowita wartość oszczędności w Polsce w 2010 roku: 921 mld zł
Procentowy wzrost w porównaniu z rokiem 2009: 12%
Całkowita wartość ulokowana na lokatach bankowych: 456 mld zł
Procentowy udział lokat we wszystkich oszczędnościach: 49,5%
Zastanówmy się zatem czemu Polacy tak chętnie wybierają właśnie terminowe depozyty w bankach.
Jedną z głównych przyczyn jest niewątpliwie wpływ historii. W latach 90 polskie banki oferowały swoim klientom bardzo wąski wachlarz usług. Kiedy zaczęło się to zmieniać wielu z nas z dużym zainteresowaniem przyglądało się nowym ofertom. Zwłaszcza, że wcześniej wybór oscylował pomiędzy zwykłym rachunkiem bieżącym z praktycznie zerowym oprocentowaniem, a książeczką oszczędnościową w państwowym banku.
Kolejnym źródłem przywiązania Polaków do lokat jest oczywiście stosunkowo małe ryzyko inwestycji oraz gwarancja wypłaty środków. Niewielu Polaków jest skłonnych do ryzyka związanego z niepewnością późniejszego zysku lub nawet poniesienia straty.
Uważam jednak, że z biegiem czasu taka struktura będzie się jednak zmieniać. Ciągle rośnie przecież świadomość i wiedza na temat innych instrumentów takich jak inwestycje na rynku kapitałowym, różnego rodzaju fundusze czy nawet pojawiające się ostatnio produkty strukturyzowane. Oczywiście wiele zależy od banków. Jeżeli zdecydują się podjąć większą walkę o zachowanie obecnych klientów, podwyższając wysokość oprocentowania, wielu "ostrożniejszych" pozostanie przy bezpiecznych depozytach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz