Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

piątek, 7 stycznia 2011

Rząd zabierze pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych.

W obecnym roku składka, która miała wpływać do funduszy emerytalnych zostanie zmniejszona. Reszta pieniędzy trafi na specjalne konto w ZUS.
Tuż przed Nowym Rokiem rząd ogłosił zapowiadane od dawna propozycje zmian w polskim systemie emerytalnym. Zdaniem naszego premiera korekta systemu ma w założeniu zachować bezpieczeństwo emerytur, a także trzech filarów kont emerytalnych. Te rozwiązanie ma jednak przede wszystkim ulżyć finansom państwa, a więc spowodować obniżenie długu publicznego i tegorocznego deficytu budżetowego.
Składka do OFE zamiast 7,3% naszych zarobków będzie wynosić jedynie 2,3%. W takiej sytuacji nie mamy do czynienia z całkowitą likwidacją systemu kapitałowego, ale z jego radykalnym ograniczeniem. Reszta tych pieniędzy trafi do ZUS. Teoretycznie trafią one na nasze osobiste konta, co spowoduje, że będziemy wiedzieć ile dokładnie w przyszłości powinniśmy otrzymać naszej emerytury. W praktyce jednak ZUS wyda te pieniądze na teraźniejsze wypłaty emerytom.
Powyższe zmiany mają znaczący wpływ na Giełdę Papierów Wartościowych. Około 25% całego obrotu na warszawskim parkiecie było dziełem Otwartych Funduszy Emerytalnych. W sytuacji kiedy trafi do nich znacząco mniej pieniędzy nie będą mogły pozwolić sobie na takie inwestycje. Odbije się to również na rynku bankowym, szczególnie jeśli chodzi o lokaty bankowe. Fundusze emerytalne dywersyfikowały swój portfel i inwestowały oczywiście nie tylko na rynku kapitałowym, ale również w obligacje Skarbu Państwa oraz lokaty bankowe. Na tych obszarach także zauważymy mniejszą aktywność funduszy. Z punktu widzenia klientów, którzy zamierzają założyć lokaty w bankach jest to wiadomość raczej pozytywna. Banki, które nie będą tak łatwo zbywały swoich depozytów funduszom, będą starały się w większym stopniu o zdobycie klienta indywidualnego. Po wprowadzeniu proponowanych zmian możemy zatem liczyć na wzrosy oprocentowania lokat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz