Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

Konta osobiste i konta oszczędnościowe - kwestie formalne


Działalność banków jest ściśle unormowana przez prawo bankowe, ale zakładając konto osobiste, konto oszczędnościowe lub też kupując jakiekolwiek inne produkty bankowe zawieramy z bankiem umowę cywilnoprawną podlegającą unormowaniom nie tylko prawa bankowego, ale i kodeksu cywilnego. Umowa taka powinna być, i z reguły jest, drobiazgowo dopracowana. Niewiele osób wie, że jak każdą umowę tak i tę można swobodnie negocjować. Problem jedynie w tym, że w „starciu” z przeciętnym zjadaczem chleba, czyli przeciętnym posiadaczem rachunku bankowego, bank ma ogromną przewagę. W praktyce do negocjacji dochodzi więc bardzo rzadko, najczęściej w sytuacjach, w których bankowi bardzo zależy na kliencie (np. z racji tego, iż dysponuje on wyjątkowo pokaźnym kapitałem). 

Jakie zapisy znajdują się w umowie?

Najczęściej spotykane rachunki, czyli konta osobiste i konta oszczędnościowe zobowiązują bank do przechowywania pieniędzy klienta na wyodrębnionym koncie i do wykonywania zlecanych przez klienta rozliczeń pieniężnych. W zamian za to klient płaci bankowi prowizje lub ponosi stałe opłaty z tytułu utrzymania rachunku. Zdarza się, że takich opłat nie ma - wtedy bank, który wbrew pozorom wcale nie rezygnuje w ten sposób z zysku, zarabia na obrocie zdeponowanym przez klienta kapitałem.

Nieodłącznymi elementami umowy są tabele opłat i prowizji za czynności bankowe, zobowiązania klienta do np. utrzymania salda na rachunku lub stałego zasilania konta osobistego określoną kwotą (wpływy wynagrodzeń etc.) oraz warunki określające kto może dysponować rachunkiem i w jakim zakresie. Zakładając konto osobiste lub jakikolwiek inny rachunek bankowy klient składa też w banku wzór podpisu - jeden z podstawowych załączników umożliwiający bankowi identyfikowanie klienta w określonych okolicznościach. 

Zawierając umowę banki zobowiązują się do dochowania tajemnicy bankowej, aczkolwiek w ramach określonych odrębnymi przepisami mogą udostępniać dane klientów instytucjom państwowym. Banki są też zobowiązane do realizacji tytułów wykonawczych (zajęć komorniczych etc.) - również w pewnych ścisłych granicach określonych prawem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz