Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

piątek, 20 czerwca 2014

Powrót lokaty jednodniowej jako sposobu oszczędzania?

Lokata jednodniowa jest to lokata krótkoterminowa, jak jej sama nazwa wskazuje. Lokaty jednodniowe cieszyły się olbrzymią popularnością, gdyż były traktowane jako depozyty, które omijały podatek od zysków kapitałowych, czyli podatek Belki. Jednak w 2012 roku, od kwietnia ich popularność drastycznie spadała. Wpływ na to miały zmiany w ordynacji podatkowej, które likwidowały możliwość oszczędzania bez podatku. Lokaty jednodniowe praktycznie zniknęły. Wszystko wskazywało na to, że rynek depozytów obejdzie się bez tych rachunków. Czas pokazał, że to, co jest dobre, potrafi wrócić i nie stracić na swojej popularności. Lokata jednodniowa to najlepsza lokata?


Banki ponownie zaczęły zachęcać Polaków do oszczędzania właśnie na lokatach jednodniowych. Co proponują w zamian za brak podatku Belki? Przede wszystkim banki kuszą bardzo wysokim oprocentowaniem. Oprocentowanie lokat w 2013 roku w Polsce jednodniowych jest naprawdę atrakcyjne. Dlaczego?

Lokata jednodniowa – mechanizm działania

Lokatę jednodniową zakłada się zwykle wieczorem, do godziny 21:00. Bank automatycznie pobiera środki z konta, a następnie umieszcza je na rachunku lokaty. Okres trwania lokaty wynosi maksymalnie 12 godzin. Po tym czasie środki wracają na konto wraz z odsetkami. Zaletą lokaty jednodniowej jest bardzo wysokie oprocentowanie. Przy aktywnym korzystaniu z takiego sposobu oszczędzania można mieć bardzo dobrze oprocentowane konto oszczędnościowe. Ponadto taki sposób oszczędzania zapewnia zachowanie płynności finansowej. Środki są zawsze dostępne, a każdego dnia ich przybywa. Zwłaszcza, że ze środków płatniczych rzadko korzystamy w nocy. Wtedy, gdy one pracują na nasz zysk, my śpimy. Interes jest po prostu doskonały.

Jednak żadna lokata nie jest zupełnie idealna, każda nawet najlepsza zawiera jakąś rysę. Podobnie ma się rzecz i z lokatą jednodniową. Wadą jest to, że taka lokata musi zostać zlecona z konta rozliczeniowo-oszczędnościowego założonego w danym banku, gdzie chcemy założyć swoją lokatę. Jest to doskonała przynęta na nowych klientów. Warto więc przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty jednodniowej przestudiować zasady funkcjonowania konta. Kolejny minus to wysokość kwoty, którą można ulokować na takiej lokacie. Przeważnie jest to około 10 tysięcy złotych. I jest to depozyt nieodnawialny, czyli jednorazowy.

Czy warto założyć lokatę jednodniową?

Lokata jednodniowa jest specyficznym produktem i nie dla każdego będzie odpowiednia. Warto jednak rozważyć ten sposób oszczędzania, gdy dysponuje się niewielką kwotą oszczędności i gdy dostęp do niej jest potrzebny tylko w dzień. Lokatę jednodniową za każdym razem należy odnowić. Należy jednak zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem i warto sprawdzać oprocentowanie, jeśli z lokat jednodniowych wypracuje się odsetki wyższe niż z lokat zwykłych, to można skorzystać z tej opcji oszczędzania. Jeśli nie, to nie korzystajmy z tego sposobu. Warto wtedy skorzystać z podpowiedzi Internetu i zajrzeć na strony, gdzie znajduje się ranking lokat jednodniowych, który pokaże nam przede wszystkim najlepsze lokaty tego typu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz