Podstawowe informacje o poniższym blogu.

Lokaty bankowe - o ich dzisiejszej popularności w Polsce niech świadczy fakt, że stanowią około połowę wszystkich oszczędności Polaków, są zdecydowanie najpopularniejszą formą inwestycji własnego kapitału. Głównym czynnikiem takiej sytuacji jest oczywiście fakt stosunkowo małego ryzyka takiej inwestycji. Ale czy rzeczywiście po założeniu takiego depozytu możemy liczyć na godziwą stopę zwrotu? Na poniższym blogu będę próbował porównywać oferty różnych banków oraz udzielać istotnych komentarzy. Zapraszam również na swój serwis, gdzie możecie sami wybrać najlepsze lokaty bankowe występujące w danym okresie. Oprócz podstawowych informacji dotyczących lokat, będę zamieszczał również przydatne rady, którymi powinni kierować się inwestorzy. Ponadto znajdziecie tutaj szereg aktualności i komentarzy związanych z szeroko pojętym rynkiem finansowym w Polsce, w tym m. in. dotyczące bankowości, pieniądza, giełdy papierów wartościowych, czy makroekonomii.

wtorek, 15 grudnia 2015

Co warto wiedzieć przed założeniem lokaty?



Wybór produktu finansowego, który pozwoli nie tylko przechowywać zgromadzony kapitał, ale też sprawi, że kapitał ten będzie przynosił dodatkowe zyski, nie jest łatwy. Na rynku dostępne są przeróżne możliwości: od zwykłego konta oszczędnościowego po długoterminowe inwestycje w funduszach kapitałowych. Jednak od lat dużym powodzeniem cieszą się lokaty bankowe. Oferta lokat bankowych jest na tyle szeroka, że warto porównać kilka elementów z różnych ofert i dopiero po ich analizie zanieść oszczędności do banku.


Nie tylko oprocentowanie

Na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że najistotniejszą rolę odgrywa oprocentowanie. Od niego bowiem zależy, ile ostatecznie zarobimy na naszej lokacie. Przy obecnym poziomie inflacji i wysokości stóp procentowych NBP możemy liczyć na zwrot od 1% do 4% w skali roku, co oznacza 10–40 zł od każdego ulokowanego tysiąca. Nie jest to wynik zbyt imponujący, szczególnie, jeśli kwota, którą chcemy odłożyć na lokacie nie jest wysoka. Warto również dopytać o częstotliwość kapitalizacji odsetek, czyli dodawania wypracowanych odsetek do kapitału. Im jest ona częstsza tym wyższy będzie dochód z lokaty. Zatem nie należy traktować oprocentowania jako jedynego wyznacznika przy wybieraniu oferty. Warto przyjrzeć się też innym elementom, bo może okazać się, że przy naszych oszczędnościach najatrakcyjniejsza, na podstawie oprocentowania, oferta nie będzie aż tak atrakcyjna.

Czas

Drugim ważnym elementem, który nie może ujść uwadze jest okres, na jaki chcemy założyć lokatę. Produkty dostępne na rynku finansowym pozwalają na założenie lokat od miesiąca do trzech lat. Kwestia długości lokaty jest niezwykle istotna, ponieważ to od tego czynnika ostatecznie zależy jaka wysokość dodatkowych środków wpłynie na nasze konto po zakończeniu terminu lokaty. Przy tym elemencie trzeba szczególnie przyjrzeć się warunkom wcześniejszego rozwiązania lokaty. O ile przy lokatach krótkoterminowych ryzyko wcześniejszego zerwania jest nieduże, o tyle już przy lokatach rocznych czy trzyletnich, trudno jest przewidzieć, czy nie zaistnieje jakaś wyjątkowa sytuacja losowa i nie będzie konieczne zerwanie lokaty. Właściwie w każdym przypadku wcześniejszego rozwiązania umowy musimy liczyć się z utratą części lub całości odsetek, zatem warto mieć tego świadomość jeszcze przed założeniem depozytu.

Trzeba też pamiętać, że oprocentowanie lokat podlega opodatkowaniu zatem ostateczny dochód zostanie pomniejszony o należny podatek. I ostatnia sprawa: nie zapominajmy, że oferta często łączy się z koniecznością otwarcia rachunku bankowego, minimalną kwotą wpłaty czy innymi warunkami, które w konsekwencji mogą znacznie obniżyć jej atrakcyjność.
Lokaty to dosyć wyczerpujący temat dlatego, aby dowiedzieć się jeszcze więcej o nich zajrzyj na konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/04/rankingkontoszczednosciowych.html.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz