Lokata jest to umowa zawarta pomiędzy bankiem a klientem, mającym zaoszczędzone pieniądze i chcącym je pomnażać przez zainwestowanie w różne środki. Po zakończeniu trwania umowy bank jest zobowiązany do wypłaty kwoty wpłaconej przez klienta wraz z należnymi odsetkami. Obecnie na rynku finansowym oprocentowanie lokat waha się w granicach od 2 do nawet 6% w skali roku. Oczywiście banki co jakiś czas oferują promocje, w których oprocentowanie może być wyższe lub lokata jest dostępna na bardziej korzystnych warunkach (np. krótszy okres trwania lokaty lub rosnące oprocentowanie).
W co banki inwestują otrzymany kapitał
Po otrzymaniu środków pieniężnych przez klienta, bank jest zobowiązany do ich pomnożenia. Najczęściej pieniądze są inwestowane w akcje lub obligacje. Dokonywaniem transakcji zajmują się wyspecjalizowani inwestorzy banków, posiadający wieloletnie doświadczenie oraz odpowiednie uprawnienia. Przy wyborze lokaty klient ma prawo wyboru ryzyka, związanego z przyszłymi inwestycjami. Oprócz tego banki często przeznaczają otrzymane środki na kredyty dla innych klientów.
Ryzyko związane z inwestycją środków pieniężnych w lokaty
Klient ma do wyboru najlepsze oferty lokat bankowych w styczniu 2014 roku o niskim ryzyku, które przynoszą mniejsze zyski, ale są pewniejsze, na przykład lokaty w obligacje skarbu państwa, bądź też w lokaty o wysokim ryzyku – wtedy oprocentowanie lokaty jest wysokie, ale wysokie staje się również ryzyko utraty środków. W tym wypadku banki inwestują środki na Giełdzie Papierów Wartościowych za pomocą kupna akcji spółek.
Zabezpieczenie lokaty
Wszystkie niezbędne informacje odnośnie lokaty i jej zabezpieczenia powinny znajdować się w umowie. Tylko dzięki jej podpisaniu przez obie strony możliwe jest dochodzenie jakichkolwiek praw wynikających z przekazania bankowi własnych oszczędności. W praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby bank nie wywiązał się z warunków, znajdujących się w umowie. Dlatego też taka metoda inwestycji jest uznana za najpewniejszą i najbezpieczniejszą formę pomnażania pieniędzy, wybieraną zarówno przez prywatne osoby, jak również przez firmy i duże korporacje.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz